Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego, które niesie ze sobą największą energię, która powoduje, że wewnątrz oka zachodzą niepożądane zmiany. Ze światłem niebieskim mamy styczność od zawsze, jednak   zaczęto dostrzegać jego negatywny wpływ, ponieważ w otaczającym  nas świecie zaczęły pojawiać się  urządzenia z ekranami LCD i LED (telewizory, komputery, laptopy, tablety, smartfony, wyświetlacze GPS) oraz oświetlenie LED, które emitują światło niebieskie szkodliwe dla oczu. Im bardziej zaawansowany technologicznie ekran, tym więcej niekorzystnego światła wytwarza.

Ekspozycja na światło niebieskie sprawia, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają  co ma wpływ na reakcję źrenic, których wielkość odgrywa ważną rolę w procesie właściwego ustawienia ostrości widzenia. Nadmierne zwężenie źrenic przy zbyt małym oświetleniu, np. podczas jazdy samochodem nocą, podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu może prowadzić do nadwyrężenia oczu, uczucia dyskomfortu, suchości, pieczenia, łzawienia, zmęczenia wzroku i nieostrego widzenia.

Światło niebieskie emitowane przez naturalne źródła (słońce) ma inną charakterystykę widmową, niż to pochodzące z ekranów urządzeń cyfrowych, czy oświetlenia LED, na które jesteśmy notorycznie narażeni.

Soczewka oka jest naturalną barierą, która chroni siatkówkę przed negatywnym działaniem światła niebieskiego.  Osoby, którym podczas operacji zaćmy usunięto zmętniałą soczewkę i wszczepiono sztuczną, nie posiadają już naturalnej bariery ochronnej  przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego. Z tego też powodu należy zadbać o zwiększenie ochrony siatkówki, zwracając szczególna uwagę, aby podczas operacji wszczepiano soczewkę z filtrem światła niebieskiego, które jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, a także kancerogenezy, czyli zmian nowotworowych, co prowadzi do upośledzenia widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku.

Proces uszkadzania plamki żółtej przebiega stopniowo i można go zauważyć podczas czytania. We wczesnym etapie choroby widać niewielkie mroczki, które nachodzą na pojedyncze litery. Z czasem mroczki pojawiają się na większych fragmentach w centralnym polu widzenia. W bardziej zaawansowanym  stadium choroby widzenie z bliska jest niemożliwe, a patrzenie w dal jest znacznie utrudnione.

Soczewki asferyczne z filtrem światła niebieskiego są dobrym wyborem dla pacjentów, którzy chcieliby zachować możliwość dobrego widzenia w złych warunkach oświetlenia, przy jednoczesnej ochronie oka, przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.

Filtr światła niebieskiego ma wpływ na regulację rytmów okołodobowych, widzenie skotopowe (przy niewielkiej ilości światła, co jest skrajnie niekorzystne dla oka), widzenie barw, poczucie kontrastu oraz efekt blasku i olśnienia.