Na całym świecie ok. 12-15 mln osób oślepło z powodu zaćmy, z czego 20% może być spowodowane działaniem promieniowania słonecznego (UV).

To, że promieniowanie UV (ultrafioletowe) zagraża naszej skórze jest powszechnie znane, dlatego też stosujemy kremy z filtrem UV. Mało kto jednak pamięta o tym,  by chronić przed promieniami UV oczy. W siatkówce znajdują się specjalne pigmenty, które absorbują światło i są odpowiedzialne za reakcje fotochemiczne.  Barwniki te są poważnie narażone na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV.

Rogówka, czyli przednia część gałki ocznej odpowiada za załamanie światła wchodzącego do oka.

Promieniowanie UV w zależności od długości fali dzielimy na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC.

Rogówka pochłania wszystkie fale UVC i część UVB. Pozostała część UVB i UVA przedostaje się w głąb oka. Część promieniowania jest blokowana przez tęczówkę. Ta, która przedostanie się przez źrenicę napotyka na soczewkę, która w przeciwieństwie do rogówki ma zmienną absorbcję UV zależną od wieku.  Ludzka soczewka blokuje większość światła o długości fali 300-400 nm,  jednak wraz z wiekiem ulega żółknięciu, co przyczynia się do zwiększonego pochłaniania promieni UV.  Krótsze fale blokuje rogówka, dlatego ludzie nie widzą nadfioletu.

Rogówka wraz z soczewką tworzą  naturalny filtr UV oka, który ma za zadanie chronić tkanki siatkówki, odpowiedzialnej za zamianę energii świetlnej na impuls nerwowy. Zmiany w siatkówce zagrażają bezpośrednio widzeniu.

Badania dowodzą, że promienie UV mogą przyczyniać się m.in. do powstawania zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD). Promieniowanie UV zdecydowanie przyspiesza proces mętnienia soczewki oka, przez co katarakta  rozwija się znacznie szybciej i może wystąpić we wcześniejszym wieku.

Promieniowanie UV może także powodować zmiany nowotworowe na powiekach i w okolicach oczu.

Nierzadkie są również przypadki zachorowania na czerniaka w gałce ocznej. Może on pojawić się na spojówce, tęczówce, a także wewnątrz narządu wzroku.

Aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV powinno się nosić okulary słoneczne z filtrem UV 400, które będą dopasowane do kształtu twarzy, aby do oczu nie dostawało się światło. Dobrej jakości okulary słoneczne pochłaniają co najmniej 99% promieni UV lub promieni światła o długości do 400 nm.

Bez względu na wybór soczewki wewnątrzgałkowej pacjenci ZAĆMEX- u zawsze mają wszczepiane soczewki nowych  modeli, które posiadają filtr UV i całkowicie chronią przed promieniowaniem UV.

Żółty filtr nazywany  jest beta- blokerem,  ponieważ  blokuje  światło niebieskie.  Sprawia, że oko postrzega otoczenie w żółtawym odcieniu.  Zaletą  jest lepszy kontrast oglądanych przedmiotów, szczególnie w pochmurny lub śnieżny dzień. Szczególnie zalecany narciarzom, myśliwym, żeglarzom, pilotom oraz kierowcom.

Żółte soczewki wszczepiane pacjentom ZAĆMEX-u  posiadają, oprócz filtra UV,  filtr chroniący przed światłem niebieskim.

Oczy pacjentów biorących leki na łuszczycę i aktywne składniki farmaceutyczne, takie jak: tetracyklina, doksycyklina, allupurinol i fenotiazyna, czyli tzw. leki „światłouczulające” są bardziej wrażliwe na światło słoneczne i promieniowanie UV.