Plamka żółta jest to półtoramilimetrowa żółta kropeczka znajdująca się na środku siatkówki, dokładnie naprzeciwko źrenicy. Jest ona najbardziej światłoczułym elementem siatkówki. Patrząc bezpośrednio na jakiś przedmiot, jego obraz pada właśnie na plamkę żółtą. Widzimy go ostro i wyraźnie, ponieważ w obszarze plamki żółtej znajdują się komórki odpowiedzialne za ostre widzenie szczegółów.

To zdrowa plamka żółta zapewnia ostre widzenie i rozróżnianie kolorów w świetle dziennym oraz wyraźne postrzeganie obiektów znajdujących się w centrum pola widzenia, np. liter w czytanym tekście, znaków drogowych, czy ludzkich twarzy.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),  na które w Polsce choruje około 1,4mln osób, to przewlekła i postępująca choroba oczu. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia. Występuje u prawie 9 proc. populacji, a jej ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Z danych Stowarzyszenia AMD wynika, że na świecie ponad 30% osób po 70- tym roku życia choruje na zwyrodnienie plamki żółtej.

W wyniku tej choroby następuje uszkodzenie siatkówki, szczególnie jej części centralnej, czyli plamki żółtej.

Przyczyną zaburzeń widzenia jest nieprawidłowa przemiana materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach, znajdujących się na plamce żółtej. Komórki te zaczynają obumierać, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku.

Szczególnie podczas patrzenia na wprost, obraz jest zamazany, niewyraźny, mniej kontrastowy niż wcześniej, a kolory wyblakłe. Może wystąpić problem z rozpoznawaniem rysów twarzy, dostrzegając jedynie kontury przedmiotów i kontrastowych barw. Obraz może wydawać się zniekształcony, a w rzeczywistości proste linie zaczynają być postrzegane jako faliste. Początkowo objawy są bardzo subtelne i można je wychwycić jedynie, patrząc każdym okiem osobno, dlatego kontrolując wzrok należy zawsze zasłonić drugie oko. Zaleca się także samokontrole oczu przy użyciu siatki Amslera, co umożliwia zauważenie zaburzeń w polu widzenia już we wczesnym stadium.  W późniejszym etapie choroby, patrząc na wprost można  zauważyć szarą lub czarną plamę.

 

Pierwszymi objawami zwyrodnienia plamki żółtej są:

  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • pogarszające się widzenie,
  • pojawianie się tzw. mroczków, muszek.

 

Ważne: operację usunięcia zaćmy można leczyć również u chorych na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), jeśli jest to tzw. postać sucha (występująca w około 90%). Choroba rozwija się miesiącami, a nawet latami. Wówczas operacja jest bezpieczna, nie powinna wpłynąć na pogorszenie stanu plamki żółtej, a ostrość widzenia, zwłaszcza na obwodzie powinna się poprawić. Po takiej operacji Jeśli w plamce są zaawansowane zwyrodnienia, to w centrum pola widzenia pozostanie ciemna plama (patrz zakładka Soczewki – „Symulator wzroku”).

Mokra postać AMD ma przeważnie ciężki przebieg, a znaczna utrata widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku dni.

SIATKA  AMSLERA

 

 

 

 

 

Test Amslera, chroni przed zbyt późnym wykryciem pierwszych objawów AMD i został wprowadzony przez szwajcarskiego okulistę Marca Amslera.

 

Siatkówka wyściela wnętrze gałki ocznej, zmienia bodźce z zewnątrz na impulsy przesyłane do mózgu. Jest odpowiedzialna za powstawanie obrazów w oku. Zbudowana jest z 10 warstw. Najbardziej czułą na światło i barwy częścią siatkówki jest właśnie plamka żółta

Kliniki do których zawozimy naszych pacjentów wszczepiają soczewki tylko renomowanych firm, które wykonane są z materiałów chroniących siatkówkę oka po zabiegu, oraz posiadają filtr UV, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD), a w konsekwencji przed stopniową utratą wzroku.