Zaćma zwana też jako „katarakta”

zaćma - katarakta w oku z ćmą
Jest to choroba soczewki oka, polegająca na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu. To sprawia, że traci ona swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość. Katarakta oczna prowadzi do pogorszenia wzroku, a nieleczona, nawet do całkowitej utraty widzenia.

Szacuje się, że na całym świecie około 27 mln ludzi choruje na zaćmę, natomiast około 12-15 mln osób oślepło z powodu tej choroby. W Polsce osób cierpiących na zaćmę może być nawet 800 tysięcy i każdego roku wykrywanych jest ponad 300 tyś. nowych zachorowań.

Naturalna soczewka ma za zadanie skupianie wpadających do oka promieni świetlnych, aby w ten sposób na siatkówce powstał ostry obraz. Zdrowa soczewka jest przezroczysta, a jej zmętnienie powoduje w początkowej fazie niewyraźne widzenie. W zaawansowanym stadium choroby soczewka zmienia swój kolor z szarego na coraz jaśniejszy. Chorzy często uważają, że powodem jest nasilenie wady wzroku, dokonują zakupu mocniejszych szkieł korekcyjnych, co niestety, okazuje się niewystarczające, ponieważ występujące objawy nie są wadą wzroku.

Operacja zaćmy – jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce

Zaćma jest chorobą przewlekłą i postępującą , nie ma możliwości by jej objawy ustąpiły samoczynnie. Soczewka oka nie ulega samoregeneracji. Jest to choroba, którą można leczyć jedynie operacyjnie, usuwając starą zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepiając sztuczną, precyzyjnie dopasowaną  po przeprowadzeniu odpowiednich szczegółowych badań oka w dniu operacji. O dokładnym przebiegu operacji można przeczytać w zakładce operacja zaćmy.

Obecny poziom zaawansowania technik chirurgicznych oraz ciągły postęp technologiczny, pozwalają na uzyskanie po zabiegu usunięcia zaćmy, jakości widzenia niejednokrotnie lepszej, niż przed zmętnieniem soczewki.

Zdarza się również, że, prócz poprawy ostrości widzenia, operacja zaćmy jest wskazaniem medycznym, kiedy to katarakta niekorzystnie wpływa na stan oka, co może np. utrudniać leczenie innych chorób oka.

Nie warto czekać aż zaćma się rozwinie!

Im dłużej chory zwleka z decyzją na operację, tym większe są potem negatywne konsekwencje takich wyborów. Prócz pogorszenia ostrości widzenia soczewka w oku staje się twardsza, a to wymusza konieczność użycia większej mocy  lub dłuższego czasu działania ultradźwięków. Badania naukowe dowiodły, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji bezpowrotnie uszkadza śródbłonek rogówki, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jej przejrzystości. Obumarłe komórki śródbłonka rogówki powodują obrzęk i zmętnienie rogówki, co w późniejszym okresie ma wiele negatywnych następstw.

Zwlekanie z zabiegiem może prowadzić do tzw. zaćmy przejrzałej, która powoduje m.in. stany zapalne w oku. W niektórych przypadkach tzw. zaćmy „przechodzonej”, gdy soczewka jest bardzo twarda konieczne jest większe nacięcie brzegu rogówki i założenie szwów. Oko staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie niewyraźne.

Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, gdyż nie istnieje metoda pozwalająca na cofnięcie powstałych zmętnień, a ryzyko powikłań operacyjnych wzrasta wraz z rozwojem zaćmy! Dlatego osoby borykające się z problemem zaćmy powinny poddać się operacji najwcześniej jak to możliwe – skontaktuj się z nami, zaćmy nie można bagatelizować.

Zaćma – przyczyny zachorowania i objawy

Warto wiedzieć, że zaćma może rozwinąć się na jednym lub na obu oczach. Katarakty rozwijającej się na jednym oku łatwo nie dostrzec lub zbagatelizować, szczególnie, że zdrowe oko potrafi kompensować niewielkie niedowidzenie oka z zaćmą. Chory nie mając świadomości stanu swojego oka, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego „niedopatrzenia” w przyszłości.

Przyczyny

Przyczyny zachorowania niestety nie są dokładnie znane. Wśród czynników ryzyka wymienia się:
 • częste narażenie na światło słoneczne (promieniowanie UV),
 • wiek (po 50. roku życia)
 • płeć (bardziej narażone są kobiety)
 • palenie tytoniu,
 • nieodpowiednia dieta (szczególnie niedobór witaminy C),
 • choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca,
 • stosowanie niektórych leków.

Objawy

Nie można w żaden sposób obliczyć czasu w jakim u danej osoby pojawi się zaćma i jak długo musiałaby trwać  choroba, aby widzenie było równe zeru. U jednych wystarczą miesiące, u innych lata, a jeszcze inne osoby nigdy całkowicie nie stracą wzroku.

U osób z zaćmą występują objawy takie jak:
 • przymglone widzenie, aż do całkowitej utraty wzroku;
 • pogarsza się ostrość widzenia;
 • występują zaburzenia w ocenie odległości;
 • zmienia się postrzeganie kolorów – gubią się barwy niebieskie, zielone oraz fiolety. Widzi się głównie żółcie, pomarańcze i czerwienie. Jeśli na kataraktę chore jest tylko jedno oko, obraz może wydawać się podwójny, niektórzy skarżą się, że widzą aureolę wokół świateł.