Tworząc tę stronę internetową, mieliśmy na celu przybliżyć Wam i Waszym bliskim problem związany z zaćmą. Tysiące osób z różnymi problemami, z którymi mieliśmy styczność, to lata doświadczeń, których nie można zdobyć czytając podręczniki akademickie. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest znaleźć w jednym miejscu potrzebne informacje o chorobie, która Was dotyczy. Pozostaje więc już tylko wielogodzinne, a nawet kilkudniowe szukanie w internecie.

Przeanalizowaliśmy  kilkaset stron internetowych dotyczących zaćmy, zapoznaliśmy się z treścią wielu książek, artykułów, publikacji i prac doktoranckich, wysłuchaliśmy niejednego wywiadu i wystąpień lekarzy, profesorów okulistyki i doszliśmy do wniosku, że przekazywane w internecie informacje są tylko cząstkowe. Fragmentaryczność ta wynika z bardzo obszernego tematu, jakim jest zaćma.

Zawartość analizowanych stron internetowch nie zawiera wyczerpujących informacji, które niejednokrotnie są podawane chaotycznie, a czasami wręcz wykluczają się.

Na temat szeroko pojętego tematu zaćmy zostało przelanych na papier wiele opracowań, przeprowadzono wiele analiz, badań i doświadczeń, napisano bardzo wiele książek. My jako ZAĆMEX nie zamierzamy pisać kolejnej. Postanowiliśmy jedynie usystematyzować najważniejsze z nich.

Naszym celem było zawarcie w jednym miejscu, tego, co powinni wiedzieć pacjenci chorujący na zaćmę, aby móc przestrzec innych przed konsekwencjami choroby, metodami opóźnienia zachorowania oraz by mogli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję zarówno o wyborze placówki, w której będą mieć wykonywany zabieg, jak i wyboru najodpowiedniejszej dla siebie soczewki. Co rusz wprowadzane są na rynek bardziej unowocześnione soczewki spełniające coraz więcej funkcji w leczeniu i korygowaniu zaćmy oraz wad wzroku.

Zarówno pacjentom jak i osobom postronnym zaćma często kojarzy się tylko z mało groźną jednostką chorobową, którą trzeba zoperować. Po operacji wzrok wraca do normy, pacjent i rodzina są zadowoleni i wszystkim wydaje się, że problem złego widzenia został rozwiązany raz na zawsze. Niestety, nie do końca. Po latach może pojawić się zaćma wtórna, którą można wyraźnie opóźnić, a w niektórych przypadkach zapobiec jej.

Liczne badania dowodzą, że sposób odżywiania, używki, styl życia, nadużywanie niektórych leków, nie zakładanie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV i wiele innych, w znacznym stopniu  przyczyniają się do powstania zaćmy.
Od wielu lat stykamy się z tysiącami osób, borykającymi się z różnymi problemami, w tym również zdrowotnymi. Niestety, kolejki na świadczenia medyczne oraz zabiegi, w tym m.in. operacje usunięcia zaćmy, są na tyle długie, że część pacjentów z zaawansowaną chorobą nie może  sobie na nie pozwolić, zarówno ze względów zdrowotnych jak i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, jakie niesie za sobą choroba.

Dostrzegając powagę problemu zbyt długich kolejek, skontaktowaliśmy się z klinikami okulistycznymi w Czechach i wspólnie z nimi wyszliśmy naprzeciw potrzebom polskich pacjentów oczekujących  na operacje usunięcia zaćmy.