Komputer, jak każde urządzenie może niestety ulec awarii. Podstawową i chyba najważniejszą kwestią z punktu widzenia użytkownika jest rozróżnienie, czy przyczyną awarii jest uszkodzenie sprzętu, czy też wada oprogramowania. Jest to bardzo istotne w przypadku gdy decydujemy się wezwać serwis komputerowy. Nie każdy z nas ma jednak odpowiednią wiedzę aby jednoznacznie stwierdzić jakiego rodziaju usterka powstała w komputerze.

Najprostszym do zdiagnozowania rodzajem usterki są wszystkie te sytuacje, gdy po naciśnieciu przycisku zasilania nasz blaszak nie startuje, nie wydaje z siebie żadnych dźwięków i nie szumi wiatrak. Takie objawy sugerują problemy z zasilaniem. Przyczyną może być uszkodzony kabel zasilający lub włącznik komputera z przodu obudowy. W najgorszym przypadku awarii uległ zasilacz. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wymienić zasilacz, pozostaje wizyta w serwisie.

Bardziej skomplikowane usterki sprzętowe może znamionować sytuacja, w której komputer po włączeniu uruchamia się, ale ekran monitora pozostaje czarny, a z głośniczka systemowego słychać pykanie. Najprawdopodobniej jest to problem z jednym z urządzeń zainstalowanych na płycie głównej. W takim przypadku tylko osoba biegle znająca budowę komputera jest w stanie poradzić sobie z tą usterką. Dla laików pozostaje wezwać pogotowie komputerowe.

Zupełnie inną sytuacją jest gdy nasz komputer startuje i uruchamia się system operacyjny, ale w trakcie jego użytkowania mamy różnego rodzaju kłopoty z komputerem – spowolniona praca systemu, nieoczekiwane błedy aplikacji oraz samego systemu operacyjnego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Problemem może być przegrzewający się procesor albo usterka czysto programowa jednego z elementów systemu operacyjnego. Warto też w takim przypadku sprawdzić komputer pod kątem wirusów, które być może zagnieździły się w systemie.

Naprawa komputera to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie wymagające sporej ilości wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia. Istnieje jednak na rynku bardzo wiele firm zajmujących się naprawą komputerów, które na pewno pomogą nam uporać się z awarią sprzętu. Często też oferują one wykonanie usługi w domu klienta.