Wybór projektu oraz rozmieszczenia elementów centralnego ogrzewania jest bardzo istotnym zagadnieniem przy budowie domu. Od tego wybór zależy wysokość kosztów ogrzewania oraz jego skuteczność.

Podczas planowania należy szczególnie zwrócić uwagę na rozmieszczenie oraz odległość głównego pieca od grzejników, im większa odległość tym większe ponosimy straty ciepła. Musimy pamiętać, iż należy również zwrócić uwagę na ogólny projekt domu, gdyż trzeba znaleźć miejsce na postawienie centralnego kotła (nie może on stać w salonie ;]).
Ogrzewanie Podłogowe

Obecnie najpopularniejsze są dwa sposoby ogrzewania mieszkania: system grzejników lub ogrzewanie podłogowe. Zasadnicze różnice polegają na tym, że ogrzewanie ścienne można stosować praktycznie w każdym przypadku, ogrzewanie podłogowe natomiast może być czasami niewystarczające z powodu zbyt małej wydajności (max. wydajność cieplna 80 W/m2 przy ograniczeniu temperatury podłogi do 29 stopni C).
Ogrzewanie Podłogowe
Wyższa temperatura podłogi jest szkodliwa dla zdrowia (zaleca się nawet nie stosowanie temperatury powyżej 26 stopni C). Tego typu ogrzewanie na pewno nie sprawdzi się w słabo ocieplonych domach. W porównaniu do ogrzewania podłogowego, grzejniki o porównywalnej mocy są niewielkich rozmiarów (wystarczy grzejnik 50×50×15 cm), główną przyczyną jest to iż temperatura grzejnika może być zdecydowanie wyższa niż temperatura podłogi (ok. 70-80 stopni C). Często spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie ogrzewania podłogowego w połączeniu z małym estetycznie dobranym grzejnikiem, który stanowi dekorację pomieszczenia.
Ogrzewanie Podłogowe

Często przy wyborze rodzaju ogrzewania decydują walory estetyczne. Ogrzewanie podłogowe pozostaje niewidoczne oraz nie utrudnia rozmieszczania mebli w pobliżu ścian, natomiast dobrze ustawiony, nowoczesny grzejnik może mieć również dodatkowe funkcje (np. grzejnik w łazience może dodatkowo służyć za suszarkę).
Grzejnik Łazienkowy

Jeżeli chodzi o koszty to w dużej mierze zależą one od trybu życia mieszkańców. Przy wykorzystaniu grzejników łatwiej jest sterować temperaturą (przy pomocy zaworów), dzięki temu łatwo uniknąć przegrzania pomieszczenia oraz łatwo regulować koszty zużycia. Ogrzewanie podłogowe nagrzewa się znacznie dłużej niż grzejniki przez co jest trudniejsze w sterowaniu, jednak zapewnia równomierniejsze ogrzanie domu (ciepło od podłogi unosi się do góry i równomiernie rozprowadza się po pomieszczeniu) oraz jest tańsze w użytkowaniu aniżeli grzejniki odkręcone “na maksa”.

Grzejnik
Ostateczny wybór warto skonsultować ze specjalistami (np. biurem projektowym w którym kupujemy interesujący nas projekt domu), gdyż wszelkie błędy popełnione przy układaniu ogrzewania są bardzo kosztowne.