Własna studnia

Własne ujęcie wody, czyli studnia warto wybudować w sytuacji gdy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej lub gdy chcemy zaoszczędzić na podlewaniu ogrodu. Oczywiście aby uzyskać odpowiednią ilość dobrej jakościowo wody, należy właściwie zlokalizować jej ujęcie.

Studnie możemy podzielić na kopane oraz wiercone.

Studnie kopane są zdecydowane tańsze w budowie, jednak ich głębokość jest ograniczona do około 5,5 m. Może to powodować wahania ilości wody w studni. Nieduża głębokość może też być przyczyną zanieczyszczania wody w studni ze względu na bliskość gleby. Studnie takie obudowane są kręgami betonowymi. Wysokość studni zależna jest głównie od rodzaju ujęcia. Normalnie powinna wynosić on 1 metr ponad poziom grunty, chyba że zastosujemy pompę oraz hydrofor (wtedy wys. maleje do 30 cm.)

Innym rodzajem studni jest studnia wiercona, która może być zasilana wodą z głębokości do 30 metrów. Wodę pobierają pompy samozasysające (studnie do 8 metrów głębokości) lub pompy głębinowe (głębokość do 30 metrów). Przeszkodą w kopaniu głębszych studni jest fakt, iż na studnie powyżej 30 metrów potrzebne jest specjalne pozwolenie administracyjne.