Rosja i Europa kontra GPS

W dzisiejszych czasach wszyscy chcą mieć własną nawigację satelitarną. Nie tylko Rosjanie stworzyli system nawigacji satelitarnej, teraz system nawigacji chce mieć także Europa. Amerykańska nawigacja GPS jest najpopularniejsza ze wszystkich tego typu systemów. Tak naprawdę mało kto wie o istnieniu innych systemów satelitarnych umożliwiających monitoring, a dla większości monitoring GPS jest jedynym takim systemem.

Dlatego coraz głośniej w europie mówi się o nowym systemie nawigacji satelitarnej jakim ma być Galileo. Inwestycja się ociąga ponieważ prywatne firmy kłócą się o pieniądze przez co opóźnia się wprowadzenie tego systemu. Dlatego bardzo możliwa jest sytuacja, że dalsze prace nad tym systemem zrealizuje się z budżetu Unii Europejskiej. Jak do tej pory prace idą iście w żółwim tempie. Pierwszy satelita został wystrzelony w roku 2005 i jak na razie jest to jedyny satelita europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Nawigacja GPS w najbliższym czasie na pewno nie będzie zagrożona ze strony konkurentów. System Glonass jak na razie jest używany tylko przez 8 procent użytkowników systemów satelitarnych w Rosji. Natomiast nawigacja Galileo jest jeszcze w fazie testów i szybko te testy na pewno nie zostaną zakończone.