Sposób na biznes
W dobie Internetu, możemy zaobserwować rozwój wielu sektorów gospodarki i wszelakich sposobów na własny biznes.
Ostatnio rosnące ceny nieruchomości dawały się odczuć na całym świecie, na co wpływ miała pandemia, wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz galopująca inflacja.
Przeglądając ogłoszenia zarówno kupna i sprzedaży na różnych dedykowanych popularnych portalach internetowych, możemy napotkać różne oferty firm, które oferują skup nieruchomości do remontu, skup mieszkań od ręki.
Postanowiłam przyjrzeć się temu procederowi z bliska.
Otóż większość ofert tego typu nie wzbudza mojego zaufania, a oferty są mocno zaniżone. Przykładowo na mieszkaniu, które moglibyśmy sprzedać za mniej więcej 1mln.PLN, poświęcając swój czas i pieniądze, ewentualnie płacąc prowizje agencji nieruchomości, tracimy około 30 tyś.
Natomiast w przypadku sprzedaży swojego mieszkania od ręki, nie tracąc czasu i nerwów na marudnych klientów i wszelkiego typu negocjacje, czy też osoby które zapomniały o spotkaniu i nagle nie odbierają telefonów, już na starcie tracimy około 30%-40% zatem w naszym przypadku nawet 400 tyś PLN. Oczywiście warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami zawieranych umów, które są zawierane w formie aktu notarialnego u notariusza, gdyż możemy paść ofiarami różnego rodzaju oszustów którzy bazują na naszej trudnej sytuacji i chęci otrzymania szybkiego zastrzyku gotówki.
Dlatego zdecydowanie lepiej sprzedawać nieruchomość na własną rękę, nawet gdy wymaga lekkiego odświeżenia czy też remontu. Lepiej zainwestować a koszty doliczyć do ceny sprzedawanego mieszkania niż z góry tracić 40% wartości. Jeżeli zaś nie dysponujemy czasem na wszystkie rozmowy oraz wizyty klientów, lub zwyczajnie nie mamy dość cierpliwości, zdecydowanie pomoże nam w tym wykwalifikowany agent nieruchomości, pobierając zaledwie 2-5% od kwoty sprzedaży.